تبلیغات
هیات مکتب الشهداء-تهرانسر - فعالیت ها-اینترنت-پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت(ع)
هیات مکتب الشهداء-تهرانسر
گزارشی از برنامه ها، عملکرد و تولیدات هیات
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 27 دی 1390 توسط شاهد

راه اندازی «پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام»:
این پایگاه با آدرس اینترنتی http://hosenih2.mihanblog.com  گام دوم ما در جهت غنی سازی مضامین روضه ها و مقاتلی است که توسط مداحان و منبری ها مورد استفاده قرار می گیرد بوده است.

هدف ما در این پایگاه ایجاد دسترسی آسان مادحین و اهل منبر به منابع و مقاتل معتبر به صورت موضوعی بوده است. در این زمینه تاکید فراوان بر جنبه سندیت مقاتل است که واضح است کار ما را سخت اما با ارزش می نماید. از این گذشته برای افزودن بر غنای این پایگاه، سعی بر استفاده از اصل متون مقاتل به همراه ترجمه داریم تا راه را برای استفاده بیشتر عزیزانی که اصل سند را می خواهند باز نماییم.

برای آشنایی بیشتر با این پایگاه بر ادامه مطلب کلیک نمایید.

سرآغاز پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام


چند سالی بود که با مشاهده جامعه هیئات مذهبی کشور مسائلی ذهنم را درگیر کرده بود. مسائلی چون غنای محتوایی و فرهنگی هیئات، غنای هنری و... ناگفته واضح است که نهضت سید و سالار شهیدان حضرت حسین بن علی(ع) در طول تاریخ مبداء و منشاء حرکات و تحولات عظیمی بوده است که من جمله می توان به انقلاب شکوه مند اسلامی که با دستان پر توان مردم ایران اسلامی و با هدایت های امام راحل عظیم الشانمان به تحقق رسید اشاره نمود. و از این جاست که می توان به عمق استراتژیک و بنیادین این تفکر پی برد. آنجا که امام راحل(ره) فرمود:

 « ما باید حافظ این سنتهاى اسلامى، حافظ این دستجات مبارك اسلامى كه در عاشورا، در محرّم و صفر، در مواقع مقتضى به راه مى‏افتند، [باشیم؛] تأكید كنیم كه بیشتر دنبالش باشند. محرّم و صفر است كه اسلام را نگه داشته است. فداكارى سیدالشهدا- سلام اللَّه علیه- است كه اسلام را براى ما زنده نگه داشته است؛ زنده نگه داشتن عاشورا با همان وضع سنتى خودش از طرف روحانیون، از طرف خطبا، با همان وضع سابق و از طرف توده‏هاى مردم با همان ترتیب سابق كه دستجات معظم و منظم، دستجات عزادارى به عنوان عزادارى راه مى‏افتاد. باید بدانید كه اگر بخواهید نهضت شما محفوظ بماند، باید این سنتها را حفظ كنید. »1

مقام معظم رهبری(حفظه الله) هم می فرمایند:

«مردم محبتى دارند كه بایستى بر اثر خواندن و گفتن شما، عمیق و ریشه‏دار و تند و آتشین و برافروخته بشود. تشیع، آیین محبت است. خصوصیت محبت، خصوصیت تشیع است. كمتر مكتب و مسلك و دین و آیین و طریقه‏یى مثل تشیع، با محبت سر و كار داشته است. علت این هم كه چنین فكرى تا امروز مانده - در حالى كه این‏همه با آن مخالفت كرده‏اند - این است كه ریشه در زلال محبت داشته و دین تولّى و تبرّى و آیین دوست داشتن و دشمن داشتن است و عاطفه در آن، با فكر هماهنگ و همدوش است. چیزهاى خیلى مهمى است. اصل خیلى سحرآمیز و عجیبى است. اگر محبت در تشیع نبود، این دشمنیهاى عجیبى كه با شیعه شده، باید او را از بین مى‏برد. همین محبت شما مردم به حسین‏بن على(علیه‏السّلام)، ضامن حیات و بقاى اسلام است. این‏كه امام مى‏فرمود، عاشورا اسلام را نگهداشت، معنایش همین است. فاطمیه و میلاد و وفات پیامبر(ص) و ائمه(علیهم‏السّلام) هم همین‏طور است. باید با استفاده‏ى از این هنر، این محبت را در میان مردم هم عمق ببخشید، هم تر و تازه كنید و هم برافروخته نمایید. چیز خیلى عجیب و عظیمى است.»2

با توجه به این مطالب و این که باید به خاطر داشته باشیم که دشمنان- خصوصاً بعد از انقلاب اسلامی- به قدرت و ظرفیت این عقبه استراتژیک پی بردند و هر روزه در پی رخنه و خدشه در آن نهاد رفیع و معنوی بوده اند تا جایی که در بعضی از همایش ها و سمینارهای خود صریحاً به این مطلب اذعان کرده اند. در ادامه به برخی از این عنادها اشاره می شود:

«دکتر «مایک برانت» - یکی از معاونان سازمان «سیا» در کتابی با عنوان «نقشه‏ای برای جدایی مکتب الهی» پرده از طرح توطئه بزرگ استکبار جهانی علیه تشیع برداشت و نوشت: «در یک گردهمایی که با حضور مقامات سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) برگزار شد و در آن نماینده‏ای از سرویس اطلاعات انگلیس به علت تجارب زیاد این کشور در جوامع اسلامی نیز حضور داشت، این نتیجه حاصل شد که شیعیان بیشتر از دیگر مذاهب اسلامی فعال و پویا هستندوی در همان کتاب آورده است: «در این گردهمایی تصویب شد که روی این مذهب تحقیقات بیشتری صورت گیرد و طبق این تحقیقات برنامه‏ریزی‏هایی داشته باشند. به همین منظور 40 میلیون دلار برای آن اختصاص داده شد»....
وی درباره راه‏حل‏های متکی بر این تحقیق، می‏نگارد: «این تحقیقات ما را به این نتیجه رساند که به طور مستقیم نمی‏توان با مذهب شیعه رودررو شد و امکان پیروزی بر آن بسیار سخت است و باید پشت پرده کار کنیم این مقام ارشد سازمان سیا می‏نویسد: «ما برنامه‏ریزی‏های گسترده‏ای را برای سیاست‏های بلند مدت خود طرح کردیم. تبلیغات گسترده علیه مراجع دینی به منظور زوال مقبولیت آنها در میان مردم، حمایت از سخنرانان و مداحان سودجود و شهرت‏طلب و معرفی شعه به عنوان یک مسلک خرافی و در نهایت زدن تیر خلاص به این مذهب از جمله برنامه‏های ما در این عرصه است»... مقام ارشد سازمان سیا در همان کتاب می‏آورد: «یکی از مواردی که باید روی آن کار می‏کردیم، موضوع فرهنگ عاشورا و شهادت‏طلبی بود که هر ساله شیعیان با برگزاری مراسمی این فرهنگ را زنده نگاه می‏دارند. ما تصمیم گرفتیم با حمایت مالی از برخی سخنرانان و مداحان و برگزارکنندگان اصلی این گونه مراسم که افرادی سودجو و شهرت‏طلب هستند، عقاید و بنیان‏های شعیه و فرهنگ شهادت‏طلبی را سست و متزلزل کنیم و مسائل انحرافی در آن بوجود آوریمساموئل هانتینگتون - نظریه‏پرداز آمریکایی - در گفتگو با روزنامه فرانسوی لوپوان گفته است: «امروز تمدن اسلام مهم‏ترین بلوک ایدئولوژیکی است که سر راه تمدن غرب قد علم کرده است و این تمدن را مجبور کرده است از جاه‏طلبی جهان شمول دست بردارد.» 3

پر واضح است که تمدن اسلام اگر برای غرب خطری دارد  قطعاً جز شاخه تشیع دوازده امامی آن که متکی بر دو مولفه عاشورا و ظهور می باشد نیست. و این همان دو مولفه ای است که در نوک پیکان تهاجم فرهنگی غرب برای رخنه در تشیع و معتقدات آن برنامه ریزی شده است.

کانونی که به طور مشخص این دو مولفه را در خود دارد و بر محوریت آن عمل می کند هیئات مذهبی می باشد که از قبل انقلاب اسلامی کانون سلحشوری و آگاهی بخشی در میان توده های مردم مسلمان بوده است و به طور ویژه بعد از انقلاب و دفاع مقدس مورد توجه دشمنان و معاندین نظام واقع شده است. دشمنان در این چند ساله کوشیده اند تا با رخنه در جامعه مداحان و ستایشگران و هم چنین وارد کردن برخی تفکرات متهجرانه و انحرافی در بدنه هیئات، این نهاد انقلابی، پویا، فعال و ولایی را به نهادی منزوی، متهجر، افراطی و خموده تبدیل کنند تا آنجا که شباهت های زیادی با محافل صوفیانه پیدا کند.

در این میان بر همگان خصوصا بانیان این محافل مذهبی لازم است تا با شناسایی این خطوط منحرف و مسموم، خط راستین ولایت را بشناسند و در راستای آن گام بردارند.

گام ما در این جهت غنی سازی مضامین روضه ها و مقاتلی است که توسط مداحان و منبری ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمینه با ایجاد پایگاه تخصصی روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام می خواهیم دسترسی مادحین و منبری های عزیز را به منابع و مقاتل معتبر به صورت موضوعی آسان تر نماییم. در این زمینه تاکید فراوانی بر جنبه سندیت مقاتل داریم که واضح است کار ما را سخت اما با ارزش می نماید. از این گذشته برای افزودن بر غنای پایگاه سعی بر استفاده از اصل متون مقاتل به همراه ترجمه داریم تا راه را برای استفاده بیشتر عزیزانی که اصل سند را می خواهند باز نماییم.

در ذیل به خصوصیاتی که -انشاالله با مدد اهل بیت علیهم السلام- قصد داریم در این پایگاه در زمینه روضه و مقتل اهل بیت علیهم السلام رعایت کنیم می پردازیم:

1.     روضه ها در قالب طبقه بندی موضوعی ارائه می گردد.

2.     سند روضه ها و مقاتل از کتاب های تاریخی یا روایی معتبر، با ذکر نام و آدرس درج می شود.

3.     تا حد امکان از عین عبارات عربی به همراه ترجمه و یا احیانا ترجمه برخی از کلمات استفاده می شود.

4.     روضه ها را طبقه بندی شده و به صورت صحنه صحنه ارائه می کنیم.

5.     در کنار مقاتل در مورد برخی شبهات و مسائل مربوط به روضه ها یا زندگانی اهل بیت علیهم السلام مقالات مفیدی را ارائه می کنیم.

6.     همچنین بعضی تحریفات وارد شده در روضه خوانی ها را مورد بررسی و نقد قرار می دهیم.

7.     مقالاتی هم در مورد آشنایی با مقاتل و مبحث مقتل شناسی مطرح می شود.

8.     آدرس دانلود برخی کتب مقتل ارائه می شود.

9.     اشاره به برخی حوادث زندگی معصومین یا بزرگان که ارتباط با روضه های اهل بیت علیهم السلام دارد-گریزها-

10. اشاره به برخی فضائل و کرامات اهل بیت علیهم السلام که ارتباط با روضه های ایشان دارد و در آماده ساختن فضای مجالس اهل بیت علیهم السلام موثر است.

 

هیات مکتب الشهداء-تهرانسر

پی نوشت ها:

1.     صحیفه امام، ج‏15، ص: 331

2.     17/10/1369در دیدار با مداحان و ستایشگران

3.     روزنامه جمهوری اسلامی، سه‏شنبه 15 دی 1383، شماره 7388، سال بیست و ششم
طبقه بندی: پایگاه های اینترنتی، 
درباره وبلاگ

هیات مکتب الشهداء در سال 1384 در تهرانسر شروع به فعالیت نمود.
این هیات در کنار برگزاری مراسمات مذهبی در مناسبت های حزن و سرور اهل بیت(ع)، اقدام به فعالیت های فرهنگی دیگر نیز نموده است. از آن جمله می توان به برگزاری اردوهای درون و برون شهری، ایجاد چند پایگاه در اینترنت، برگزاری مسابقه شعر آیینی، تولید نرم افزارهای دینی و ... اشاره نمود.
این پایگاه جهت اطلاع رسانی از برنامه ها، فعالیت ها و تولیدات این هیات راه اندازی شده است.
×××
جهت واریز کمک های مردمی می توانید از طریق شماره حساب بانک قرض الحسنه رسالت به نام هیات مکتب الشهدا شماره حساب:
522-2778152-1 و شماره کارت:
5041721028010826
اقدام نمایید.
موضوعات
پایگاه های هیات مکتب الشهداء
نظر سنجی هیات
نظرتان در مورد روند و سطح فعالیت های هیات مکتب الشهداء-تهرانسر چیست؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
نویسندگان
وصیت نامه شهدا
پیوند های روزانه
لوگوی دوستان

 پایگاه تخصصی مدح و مرثیه

 پایگاه تخصصی روضه و مقتل

 پایگاه نوحه و سبک های مداحی

کتاب موبایل حسینیه-مدح و مرثیه

 پایگاه اطلاع رسانی هیات مکتب الشهداء-تهرانسر

 کارگاه مجازی شعر آیینی حسینیه

 اشعار استاد علی اکبر لطیفیان

 
قالب وبلاگ